נישה - ירחון עיצוב ובנייה

גיליון 32 - אוגוסט 2004

הכותבת: אורלי שולמן

עיצוב בזכוכית   -   יוצרים שקוף

זכוכית היא חומר גלם מפתיע שעדינותו עומדת ביחס הפוך לעמידותו. מאחורי המראה העדין והקלאסי שלה מסתתרת קשיחות בלתי מתפשרת, ולצד השקיפות השברירית קיים מגוון אפשרויות של צבעים ושיטות עיבוד.

כשתערוכתו של אמן הזכוכית האמריקני, דייל צ'הולי, הוצגה לפני מספר שנים במגדל דוד בירושלים, אפשר היה להתבלבל מכמות המבקרים, ולחשוב בטעות שבית המקדש השלישי כבר עומד על תילו. בצורניות ובצבעוניות הקסומה שיצר צ'יהולי, נוכחו לדעת כי הזכוכית היא פלא שקוף בעל יכולות עיצוביות מופלאות ומגוונות, שממנה ניתן ליצור הרבה יותר מסתם כוסות שתייה.

 דיאלוג עם אור

( ציטוט חלקי מהכתבה ) את התגובה הדרמטית הנוצרת כתוצאה מהפגש המרתק בין זכוכית לאור, מתרגם האדריכל והמעצב, ברק צור, לפיסול אלמנטים ייחודים. צור בוגר הטכניון, הגיע לתחום לאחר מחקר מעמיק על שילוב של חומרים שונים בתאורה. כשהתוודע לתכונות המופלאות של הזכוכית, הפסיק את מחקרו, ומאז הוא מקיים דיאלוג שוטף בינה ובין גופי תאורה. "במגע בין הזכוכית לאור באות לידי ביטוי תכונות של חוזק ושקיפות, והשילוב ביניהן נדיר בעולם החומרים סביבנו", מסביר צור. "החוזק מתקשר עם חומרים כמו אבן, ברזל ועץ שהם חומרים אטומים, ואילו השקיפות מיוחסת לחומרים רכים ונוזליים כמו מים, אוויר ופלסטיק, תכונות מיוחדות אלו, הן ההופכות את הזכוכית לחומר רך וקשה בו זמנית". לדברי צור, השקיפות של הזכוכית ועיבודה לצורות שבורות, מאפשרים לו להקנות לעבודותיו תכונות של 'מעבדי אור'. עיבוד של אור, הוא היכולת של חומר לקלוט לתוכו את האור המופץ בסביבה מסוימת, לשבור אותו ולהפיץ אותו חזרה. תפקידו של המעצב הוא לקחת את קרן האור הפוגעת בחומר, ולעבד אותה למצבים לא שגרתיים שיוצרים אפקט מיוחד. צור טוען שלמרות שהזכוכית מוכרת יותר כחומר שקוף, ניתן לעבד אותה לחומר אטום בדרגות שונות. "האטימות הזו, בשילוב חומרים מתכתיים, הופכת אותה למראה המחזירה את כל האינפורמציה המוקרנת עליה. שילוב מעניין נוסף, הוא בין זכוכית לצבעים שונים, ההופכים אותה לפילטר דרכו משתקף עולם שונה לגמרי מזה שאנו רגילים לראות".

צור מציין כי למרות שלזכוכית מסורת עתיקה, והיא נתפסת לעתים כחומר ארכאי, עדיין לא הגיעו למיצוי מלא של תכונותיה. "בעתיד אנחנו נראה מבנים שלמים מזכוכית, שבנגיעת כפתור הופכים משקופים לאטומים ומשקופים למראתיים, או כאלו שיחליפו צבעים כזיקית ויתאימו עצמם לתפקודים שונים של המבנה".

•••

 

פרסומים

X

שמך:
שם החבר:
דוא"ל של החבר: